SPIS TREŚCI
Kampania leadowa. Pozyskanie ruchu na specjalnie przygotowany zestaw landing pagy. 1
Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. 2
Zbuduj zaufanie i autorytet. 2
Zbuduj wrażenie popularności 2
Upraszczaj formularz rejestracji 2
Zbadaj popyt w wyszukiwarce. 3
Generowanie wysokiej jakości ruchu. 6
Optymalizacja konwersji i stron docelowych. 7
LANDING PAGE
Layout[1] nie musi być ładny – strona ma konwertować, a nie rywalizować w konkursie graficznym. Często wyszukane formy graficzne tylko rozpraszają użytkowników. Wygląd strony powinien być dostosowany do grupy docelowej, ale przede wszystkim musi być przejrzysty i w jasny sposób komunikujący, o co w niej chodzi. Miejsce do zostawiania danych powinno być dobrze widoczne. Optymalnie, jeżeli strona mieści się na jednym ekranie,
Landing page nie powinien zawierać żadnych linków do zewnętrznych stron internetowych, które mogłyby odciągnąć użytkownika. Jeśli odwołujesz się do zewnętrznych źródeł, postaraj się, by odnośniki otwierały się w nowych kartach przeglądarki.
Zapewnij poczucie bezpieczeństwa
W tym elemencie chodzi o zagwarantowanie, że dane, które zostawia użytkownik będą bezpieczne, nikomu nieudostępniane i wykorzystywane tylko do celu, który jest opisany na stronie.
Zbuduj zaufanie i autorytet
Aby komuś zaufać, musimy poczuć, że jest on wiarygodny merytorycznie. Dlatego warto zamieszczać takie elementy, które sprawią, że zarówno strona, jak i firma, która za nią stoi, będzie budziła wrażenie autorytetu w danej dziedzinie. Można to osiągnąć np. poprzez dodanie znanych marek jako klientów, współpracujących i rozpoznawalnych w branży stowarzyszeń, otrzymanych nagród i certyfikatów, zabezpieczenia SSL, referencji od klientów.
Zbuduj wrażenie popularności
Nic tak dobrze nie działa jak siła rekomendacji czy przekonanie, że inne osoby już skorzystały z jakiegoś produktu czy usługi i są z nich zadowolone. Pokaż na stronie, że inni już się zarejestrowali i korzystają z naszego rozwiązania. Jak to zrobić na małej przestrzeni landing page? Napisz np., ile osób się już zarejestrowało, ile było pobranych próbek lub ilu klientów już obsłużyłeś.
Upraszczaj formularz rejestracji
Zbyt skomplikowany formularz może zniweczyć środki i pracę wszystkich osób włożone w kampanię leadową. Zasada jest dosyć prosta – im więcej danych chcemy pozyskać od użytkownika, tym mniejszej liczby pozyskanych leadów możemy się spodziewać. Po stworzeniu formularza warto jeszcze raz zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy wszystkie dane, które w nim zawarliśmy. Jeżeli tak jest i formularz jest bardzo obszerny, można rozważyć dwa wyjścia. Pierwsze to podzielenie formularza na 2–3 kroki, dzięki czemu użytkownik nie będzie przytłoczony liczbą pól rejestracyjnych widocznych w jednym momencie. Drugie rozwiązanie to zebranie kilku kluczowych danych np. e-mail czy nr telefonu i uzupełnianie pozostałych danych w dalszych krokach – np. poprzez ankiety WWW czy wywiady telefoniczne.[2]
RUCH NA STRONIE ADWORDS
Zbadaj popyt w wyszukiwarce
Sprzedajemy jeden produkt, więc pora, aby zbadać rynek w wyszukiwarce. Tworzymy, zatem wstępną listę fraz / słów kluczowych, ale pamiętaj, że na tym etapie chodzi o orientację – frazy nie mogą być zbyt precyzyjne, chodzi raczej o krótki i średni ogon.
Listę fraz należy następnie ocenić przy pomocy Narzędzia propozycji słów kluczowych (Keyword Tool). Kieruj się dwoma czynnikami: miesięczną liczbą wyszukań oraz ceną za kliknięcie.
Odrzuć (lub odłóż na później) słowa mające małą liczbę wyszukań oraz – w zależności od budżetu – te z bardzo dużą liczbą wyszukań. Odrzuć także frazy drogie, ale nie rób tego automatycznie, zawsze konfrontuj je z marżą dla danego produktu. Oczywiście, jeśli marże Ci na to pozwolą możesz zachować słowa generujące większe koszty.
Przygotowujemy analitykę
Na etapie przygotowań do kampanii, zanim(!) zaczniesz pracę z AdWords – zadbaj o porządną analitykę. Zorientowanie się w trakcie kampanii, że dane, na podstawie, których chcesz podejmować decyzje, nie są wiarygodne – jest delikatnie rzecz ujmując rozczarowujące…
Dbamy, zatem o prawidłową instalację kodu (kodów) śledzącego, a następnie wszystko testujemy najlepiej kilka razy. Nie zapominamy także o jak najlepszym skonfigurowaniu profilów, zastosowaniu odpowiednich filtrów, ustaleniu celów oraz ścieżek. Szczególnie istotny jest ostatni
punkt, gdyż dobrze skonfigurowane śledzenie lejka zakupowego pozwoli Ci na szybkie wykrycie ewentualnych problemów w procesie zakupowym.
Jeśli Twój serwis nadaje się do instalacji modułu e-commerce – zrób to. Jeśli nie – postaraj się o prawidłowe definicje celów oraz nadanie im wiarygodnych wartości.
Słowa kluczowe i stawki
Pracę z AdWords zacznij od przygotowania maksymalnie obszernej listy słów kluczowych. Następnie frazy skategoryzuj i podziel na grupy tak, aby zwiększyć dopasowanie danej grupy do zapytań / intencji użytkowników. Należy na przykład rozdzielić frazy ogólne od tych zawierających nazwę produktu.
Dalej, na podstawie Narzędzia propozycji słów kluczowych, przygotuj stawki za kliknięcie. Dla ułatwienia oraz dla przyszłych lepszych efektów kampanię możesz zacząć z nieco wyższymi stawkami, niż sugeruje to narzędzie, a następnie obniżać je w trakcie optymalizacji.
W dalszej pracy przygotuj wstępną listę słów wykluczających. Najprostszym sposobem jest wklejenie wszystkich słów z danej grupy do narzędzia propozycji, a następnie przeglądnięcie sugestii. Wyklucz słowa, które nie są powiązane z Twoją ofertą, a także te, które mogą występować na wczesnym etapie procesu zakupowego (“forum”, “opinie”, “porady” etc.).
Pracując ze słowami kluczowymi zastanów się także nad ich dopasowaniem. Jeśli masz wystarczający budżet zacznij od połączenia dopasowania ogólnego oraz słów wykluczających – w tym wariancie dobrze jest przyłożyć się do listy wykluczeń. Jeśli Twój budżet nie jest zbyt duży lepiej zastosować ostrożniejsze dopasowanie, np. do frazy. Stracisz w ten sposób część ruchu, ale unikniesz kosztów niewłaściwych wyszukań.
Reklamy
Na początku pracy z reklamami warto sprawdzić przekazy stosowane przez konkurencję, tj. sztuczki, metody i frazy wykorzystywane w reklamach. Tego typu audyt pozwoli Ci przygotować reklamy, które się wyróżnią.
Następnie stwórz reklamy, co najmniej 2-3 dla każdej grupy, różniące się sposobem przekazu, USP etc. Dzięki temu już na początku będziemy mogli określić, które sposoby przekazu są bardziej skuteczne. Jeśli dla danej grupy fraz mamy problem z napisaniem dobrze dopasowanej reklamy, oznacza to najprawdopodobniej, że trzeba będzie tę grupę rozbić na mniejsze podgrupy.
Przy tworzeniu reklam pamiętamy, aby były one dobrze dopasowane do listy słów. Nieco inaczej konstruujemy reklamy dla słów precyzyjnych, z długiego ogona, a nieco inaczej dla fraz bardziej ogólnych. Jednak kluczowa zasada to:wyróżnij się! (pamiętając przy tym aby nie przesadzać, ani nie składać fałszywych obietnic).
Podsumowanie
Przemyślana i opracowana kampania może trafić na konto AdWords (do importu polecamy użyć AdWords Editora). Możesz już także zasilić budżet kampanii, połączyć konta AdWords z Analytics, zaimportować cele i nacisnąć duży zielony przycisk!
Przez pierwsze dni AdWords będzie się “uczył” Twojej kampanii, niektóre metryki mogą osiągać “dziwne” wartości, ale zalecamy spokój i niewykonywanie nerwowych ruchów.
RUCH NA STRONIE FACEBOOK
Przygodę[3] z reklama na Facebooku należy rozpocząć od przejścia na stronę Reklamy na Facebooku (odnośnik Reklama, na dole strony głównej).
Z tej strony wybierz odnośnik Utwórz reklamę.
Na nowej stronie wypełnij wymagane pola, przede wszystkim treść ogłoszenia reklamowego oraz dodaj obrazek, aby przejść do następnego kroku kliknij Kontynuuj.
Grupa docelowa
Kolejnym etapem jest ustawienie opcji grupy docelowej. Podaj kraj, do mieszkańców, którego skierowana będzie twoja reklama, równie istotne jest określenie wieku czy płci.
Zainteresowania
W sekcji Zainteresowania podaj słowa kluczowe, np. Internet. Po dodaniu kilku zainteresowań warto odświeżyć propozycje (dojdzie wtedy kilka nowych sugestii, bazujących na podstawie tego, co już zostało dodane.
W celu bardziej szczegółowego ukierunkowania swojej reklamy, możesz przejść do opcji zaawansowanych. Można tam między innymi ustalić, czy kampania reklamowa kierowana jest do osób w związku, itd.
W górnej prawej sekcji strony „lata” za tobą ramka z informacją na temat szacowanego zasięgu. Zasięg ten obliczany jest na bieżąco, na bazie opcji, które ustawiłeś we wszystkich krokach.
Jeśli wszystkie opcje zostały już ustalone, kliknij Kontynuuj.
W sekcji Kampanie, cena i harmonogram ustalasz, ile chcesz wydać na
swoją reklamę w Facebooku oraz podajesz nazwę swojej kampanii reklamowej.
Budżet
Najistotniejsze pola do ustawienia w tej sekcji to Budżet (wedle swoich możliwości) oraz ustawienie w opcjach zaawansowanych modelu płacenia – czy za kliknięcie (CPC) lub za liczbę wyświetleń (CPM).
Po ustawieniu wszystkich opcji kliknij Przejrzyj reklamę. Zanim to zrobisz, możesz cofnąć się do dowolnego kroku i poprawić dane.
Następna strona wyświetla podgląd twojego ogłoszenia. Tutaj podaje się również jego tytuł. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij Złóż zamówienie.
Wyświetlone zostanie okno Dodaj źródło finansowania. Wybierz dogodną formę i kliknij OK.
Podczas dodawania danych możesz skorzystać z odnośnika Mam kupon do wykorzystania, jeśli takowy posiadasz.
Po wysłaniu danych zostanie wyświetlony komunikat z potwierdzeniem. Konieczne będzie podanie hasła do Facebooka.
Następnie konieczne będzie potwierdzenie adresu prowadzenia działalności, lub jeśli nie dotyczy to firmy, zaznaczenie pola Nie przy pozycji Czy kupujesz Reklamy Facebooka dla celów biznesowych.
Po zapisaniu danych zostaniesz przeniesiony panelu głównego kampanii reklamowych Facebooka. Tutaj możesz zmieniać dane ogłoszenia oraz sprawdzać statystyki i skuteczność twojej reklamy.
RUCH ORGANICZNY
Generowanie wysokiej jakości ruchu
Używane[4] w ramach Inbound Marketingu metody generowania wysokiej, jakości ruchu na stronie są zdecydowanie bardziej skuteczne niż tradycyjne rozwiązania, takie jak rozsyłanie wiadomości do tysięcy przypadkowych, niezainteresowanych twoją ofertą osób, w nadziei, że uzyskasz w ten sposób, chociaż 2-procentowy zwrot z inwestycji.
Kiedy już pożądani odbiorcy znajdą się na Twojej stronie internetowej, narzędzia Inbound Marketingu umożliwią pokierowanie ich bezpośrednio do najciekawszych propozycji, takich jak interesujące video czy e-booki.
W zamian, odwiedzający stronę pozostawią swoje dane kontaktowe. Taka metoda wymiany dużo skuteczniej generuje leady i ułatwia ułożenia odpowiedniego planu sprzedaży, niż tradycyjny link: ‘skontaktuj się z nami’ na pasku nawigacyjnym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że swoje dane na stronie pozostawią osoby rzeczywiście zainteresowane zagadnieniami związanymi z Twoją branżą, a nie internauci, którzy trafili na nią przypadkiem.
OPTYMALIZACJA
Podstawą[5] jest bieżąca analiza kampanii w AdWords (stawki za kliknięcie, CTR, pozycje) oraz w Analytics (współczynnik odrzuceń, czas na stronie, głębokość odwiedzin). Oczywiście eliminuj ewidentnie “złe” słowa.
Od początku monitoruj raporty wyszukiwanych haseł, zarówno w AdWords jak i w Analytics. Dzięki temu szybkowykluczysz nieadekwatne zapytania, ale co równie ważne – rozbudujesz swoje listy o dodatkowe frazy z długiego ogona.
Gdy zaczniesz już sprzedawać (czasami trzeba poczekać na to nawet parę dni) zaczynasz prawdziwą “zabawę”. Analizuj ROI od ogółu do szczegółu – na poziomie kampanii, następnie grup, a potem słów i reklam. Oczywiście eliminuj elementy kampanii gSenerujące duże koszty i nieprzynoszące przychodów.
- :Stale dodaje słowa wykluczające
- Testuje reklamy podkątem CTR i ROI
Moim celem na najbliższe dni i tygodnie jest stan kampanii, w którym wszystkie grupy i większość słów generują zadowalający ROI. Z czasem, wraz z rozbudową grup o frazy z długiego ogona, konieczne może być rozbicie grup reklam na mniejsze, jeszcze bardziej dopasowane, z precyzyjnymi reklamami.
W bieżącej analizie warto brać pod uwagę także ścieżki wielokanałowe. Zdarza się bowiem, że grupy ogólne nie generują przychodu wprost, ale zapewniają efekt dla grup szczegółowych.
Na koniec procesu optymalizacji możesz powrócić do części słów odrzuconych (na początku) i na ich podstawie tworzyć kolejne grupy.
W ramach prac nad rozbudową kampanii rozważ skorzystanie z sieci reklamowej Google. Szczególną uwagę warto zwrócić na remarketing, który przy rozsądnym zastosowaniu, daje dobre efekty. W wielu branżach (choć nie we wszystkich) także standardowa reklama w sieci Google może przynieść bardzo dobre skutki.
Optymalizacja konwersji i stron docelowych
Na koniec warto wspomnieć, że prowadzenie skutecznej kampanii AdWords wymaga pracy nie tylko nad samą kampanią. Analizuj, zatem dane z Analytics (np. wspomniane wcześniej ścieżki zakupowe) i szukaj miejsc gdzie mogą pojawiać się problemy. Zapewniamy, że zawsze uda się je znaleźć…
Zacznij od optymalizacji procesu zakupowego. Przygotuj wersje alternatywne poszczególnych stron, np. koszyka, czy kolejnych kroków, a następnie przetestuj je (możesz to zrobić za pomocą darmowych Eksperymentów w Analytics).
STRONY DOCELOWE
Następnym[6] krokiem na drodze do skutecznego generowania leadów sprzedażowych, jest przekierowanie internautów na odpowiednią stronę docelową. To właśnie tam, użytkownik podejmuje ostateczną decyzję o ewentualnym pobraniu Twojej oferty i pozostawieniu w zamian swoich danych kontaktowych. Strona docelowa ma, zatem jeden podstawowy cel: nakłonienie odwiedzających do wypełnienia formularza. Dzięki dobrej stronie docelowej możesz przekształcić w potencjalnych klientów nawet do 50% odwiedzających oraz znacznie obniżyć koszt generowania leadów sprzedażowych! Można to osiągnąć:
- poprzez ograniczenie elementów na stronie (za dużo ofert rozprasza uwagę odbiorców)
- profesjonalny design
- uniemożliwienie odwiedzającym opuszczenia strony
- funkcjonalne formularze
BUDŻET
Kampania Facebook
[1] http://www.internetstandard.pl/news/399715/5.zasad.o.ktorych.warto.pamietac.projektujac.skuteczny.landing.page.html
[3]http://webhosting.pl/Jak.zaplanowac.krok.po.kroku.kampanie.reklamowa
[4] http://clickray.pl/inbound-marketing
[5] http://www.szczepaniec.com/skuteczna-kampania-adwords-krok-po-kroku
[6] http://clickray.pl/generowanie-leadow