Możliwość komentowania wpisów sprawia, że blog bardziej angażuje użytkowników. Pozwala na wymianę opinii lub dodanie czegoś wartościowego co we wpisie nie zostało uwzględnione. Często jednak komentarze nie dotyczą kwestii merytorycznej, są zostawiane tylko po to, aby wstawić link do innej strony.
Pół biedy jeśli jest to robione ręcznie i taki spam komentarz pojawi się raz na jakiś czas. Gorzej jeśli nasz blog jest spamowany automatami i codziennie pojawia nam się kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) niechcianych komentarzy. Nie dość, że ich usuwanie jest męczące (i irytujące!) to dodatkowo taki zalew spamu może spowolnić naszego bloga, dlatego w dzisiejszym wpisie zajmiemy się efektywną walką ze spamem!
Jak zablokować spam w komentarzach? Zaczynamy walkę!
1. Zainstaluj i skonfiguruj AKISMET
AKISMET to wtyczka, która jest już dostępna wraz ze świeżą instalacją WordPressa. Do jej pełnej konfiguracji potrzebujemy tylko założyć konto na WordPress.com. Akismet działa dość skutecznie i z jego pomocą uda Ci się ujarzmić zdecydowaną większość niechcianych komentarzy. To jednak nie wszystko. Możesz zrobić znacznie więcej:
2. Zainstaluj ReCaptcha
ReCaptcha jest kolejnym narzędziem, które pomaga zablokować spam. Jest udostępniana za darmo przez Google. Na pewno zetknąłeś się z nią nie raz. Na czym polega? Przed wysłaniem komentarza, wiadomości lub danych z formularza kontaktowego musisz przepisać słowa znajdujące się na obrazku. Komentarz zostanie przesłany dopiero wtedy, gdy słowa zostaną przepisane poprawnie.
Jak zainstalować ReCaptche na WordPressie? Przejdź na stronę google dla Developerów, pobierz wtyczkę i zainstaluj ją. Zrobione – teraz żeby dodać komentarz trzeba przepisać kod z obrazka.
3. Udostępnij opcję komentowania tylko dla zalogowanych użytkowników
Konieczność bycia zalogowanym w celu skomentowania wpisu z pewnością nie jest ułatwieniem dla czytelników, ale z drugiej strony pojawiające się komentarze będą na pewno bardziej wartościowe. A co najważniejsze – będziesz mieć dużo mniej pracy z kasowaniem spamu
Gdzie to zrobić? Przejdź w panelu administracyjnym do sekcji Ustawienia –> Dyskusja
4. Ustaw moderację komentarzy
Innymi słowy – zanim komentarz pojawi się na Twojej stronie musi zostać przez Ciebie zatwierdzony. Co prawda nie wpływa to bezpośrednio na ilość spamu, ale dba o jakość komentarzy na Twojej stronie. Czytelnicy nie będą narażeni na przedzieranie się przez setki linków promujących niebieskie tabletki. Duża ilość tego komentarzy może zniechęcić czytelnika do powrócenia na Twoją stronę.
Gdzie to zrobić? Przejdź w panelu administracyjnym do sekcji Ustawienia –> Dyskusja
5. Zablokuj możliwość komentowania starych wpisów
Automatyczny spam ma to do siebie, że pojawia się najczęściej w starszych postach. W panelu administracyjnym możesz ustawić brak możliwości komentowania dla wpisów starszych niż x dni. Podobnie jak w poprzednich przykładach możesz to zrobić w Dyskusji.
6. Zainstaluj BotBlocker’a
Wtyczka walczy efektywnie ze spamem, który jest wysyłany za pomocą automatu. Jej działanie polega na losowym wyświetlaniu kolejności pól, które trzeba wypełnić, aby skomentować wpis. Automaty sobie z tym zadaniem nie poradzą, czytelnicy nie będą mieli problemu. (Tutaj też powstaje kwestia ręcznego spamu, ale z tym łatwiej sobie poradzić).
Wtyczkę możesz znaleźć tutaj BotBlocker
Jak zablokować spam – podsumowanie
Przedstawione powyżej metody są przedstawione opcjonalnie – nie musisz korzystać ze wszystkich jednocześnie. Wybierz te, które Twoim zdaniem najlepiej sprawdzą się na Twoim blogu i obserwuj efekty
A jakie są Twoje sposoby radzenia sobie ze spamem na WordPressie?
Prawdopodobnie znalazłeś ten wpis wpisując do wyszukiwarki:
– walka ze spamem na WordPressie
– jak zwalczyć spam WordPress
– jak zablokować spam WordPress
Duet BadBehavior i StopSpammers fajnie sobie radzi nie tylko w temacie komentarzy ale i w temacie rejestracji „martwych” kont.
Ad.1 Akismeta mało kto instaluje w PL. Abonament może nie jest jakiś drogi ale są sprawniejsze rozwiązania i darmowe.
Aksimet mi się sprawuję bardzo dobrze i nie jest to płatna wersja.
Akismet jest darmowy do niekomercyjnego użytku wyłącznie. Używając go w free planie na takiej stronie jak ta to złamanie warunków użytkowania.
Rozumiem, dobrze wiedzieć. Na szczęście mój blog nie spełnia żadnej z cechy strony komercyjnej.
Korzystam si tylko z Akismeta i nie mam spamu 🙂