Celem istnienia sklepu internetowego jest przede wszystkim konieczność przystępnego i atrakcyjnego przedstawienia oferty klientowi, który będzie miał powód ku temu, aby zainteresować się przedstawianymi produktami.
Specyfika budowy, dynamika działania samej strony, a także ogromna konkurencja w sieci sprawiły jednak, iż sama oferta to nie wszystko. Na końcową decyzję konsumencką wpływ ma bowiem również to, jak wygląda sam sklep. Mowa tu przede wszystkim o czytelności wszystkich zastosowanych modułów, sprawnej interakcyjności na linii serwis-użytkownik oraz ogólnie przyjętej wygodzie. Za kryteria te odpowiada zagadnienie UX, czyli User Experience.
O czym mowa?W ujęciu encyklopedycznym, jest to całość wrażeń, jakie doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu internetowego. W omawianym przez nas e-sklepie, dotyczyć będzie to procesu zakupowego, którego wygoda zależna jest od budowy i przedstawienia serwisu.
Żeby sprawdźić jak na naszej stronie zachowuję się użytkownik możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji po więcej na ten temat:
Zagadnienie User Experience w sklepie internetowym można w bardzo prosty sposób przyrównać do wrażeń, jakie wywierają na nas placówki stacjonarne. Jeżeli wchodzimy do sklepu odzieżowego, który jest zaprojektowany w sposób niechlujny, a przeglądanie oferowanego towaru okazuje się niewygodne i niepraktyczne, to zazwyczaj wychodzimy z niego nie dokonując żadnych zakupów. Dokładnie tak samo jest w przypadku e-handlu. Sposób, w jaki przygotowana została platforma internetowa przekłada się na naszą wygodę i ogólne doświadczenia, które wynosimy z wizyty na takiej stronie. Jeżeli okaże się ona nieintuicyjna i chaotyczna, nie oczekujmy pozytywnych wyników sprzedaży.
Istotne elementy User ExperienceNa co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas przygotowywania strony z myślą o użytkowniku i jego wrażeniach? Przede wszystkim pomyślmy o zaprojektowaniu czytelnych komunikatów, które pomogą użytkownikowi odnaleźć się w sklepie.
Po szybkim spojrzeniu na stronę główną, internauta powinien dowiedzieć się, jaki towar sprzedajemy, gdzie znajdują się poszczególne działy i w jaki sposób przejść do realizacji zakupów. Nie wpadnijmy jednak w pułapkę natłoku informacji! Zbyt wiele komunikatów sprawi, że nasi klienci się pogubią i bardzo szybko przejdą do konkurencji.
Kolejnym istotnym elementem jest czytelność samej strony. W przypadku UX, ogromną rolę odgrywają rodzaje czcionek. Strona powinna być pod tym względem jednolita. Oczywiście wszelkie promocje i najlepsze okazje należy w pewien sposób wyróżnić, jednak natłok różnych czcionek o zmiennej wielkości i kolorach doprowadzi bardziej do porządnego zakłopotania, aniżeli wrażenia, że wszystko zostało podane na tacy.
Za czytelność odpowiada również sposób, w jaki nazwane zostały poszczególne kategorie oraz efekty graficzne widoczne w menu. Stosujmy więc język zrozumiały dla przeciętnego internauty, a wszelkie techniczne dodatki przygotowujmy w taki sposób, aby pomagały w nawigacji na stronie.
Na koniec warto poświęcić kilka słów wszelkim dodatkom, które również budują omawiany User Experience. Wymienić należy przede wszystkim wygodną i funkcjonalną wyszukiwarkę, czytelnie przedstawiony menu kontaktowe oraz przejrzyste segmenty, w których znaleźć można opinie innych klientów.
Oczywiście w przypadku UX wpływ na wrażenia odbiorców ma dużo więcej elementów, które jednak zależne są przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju sklep prowadzimy i do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć. Zawsze jednak pamiętajmy, iż nasz sklep służyć ma przede wszystkim klientom i ich wygodzie.