Istnieje popularne powiedzenie:, „Jeśli można coś zmierzyć, można to poprawić”. Pomiar jest jednym z najważniejszych czynników przy określaniu końcowego wyniku. Mając możliwość śledzenia pieniężnej wartość zwrotu z konwersji jesteśmy w stanie określić ROI (revenue on investment) kampanii SEO.
Więc które wskaźniki, musimy śledzić?
To zależy przede wszystkim od twojej działalności. Każda firma posiada swoje kluczowe wskaźniki wydajności, które określa KPI (ang. Key Performance Idicators). U innych będzie to liczba wyświetleń oferty u następnych liczba pobranych próbek. W tym wpisie będę wyjaśniał niektóre z kluczowych wskaźników, które można stosować do pomiaru sukcesu SEO.
Użyte aplikacje
- Google Analitics
- Search Console
- Ahrefs (wersja darmowa)
Niedawno Google ogłosił kilka zmian w sprawozdaniach Google Analitics, ogłaszając wdrożenie raportów zwanych „Pozyskiwanie”.
Google Analitics>Pozyskiwanie
Powyższe okno umożliwia analizę w tym samym miejscu takich współczynników jak pozyskanie, zachowanie i konwersja odwiedzających stronę, dzięki czemu wysnuwanie wniosków stało się o wiele łatwiejsze.
[alert-warning]W przypadku mierzenia sukcesu SEO najważniejszymi wskaźnikiem będzie oczywiście wynik organiczny.[/alert-warning]
Raport ten wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozyskaliśmy odwiedzających, ich zachowania na stronie oraz ścieżki konwersji. Wykresy obrazowo pokazują liczbę odwiedzających którzy przybyli z wyszukiwarek, czyli Organic Search (wyników organicznych) oraz odsetek konwersji danego kanału. Analiza tego raportu da nam szybki wgląd, które sposoby pozyskiwanie odwiedzjących były najskuteczniejsze oraz doprowadziły do najlepszej konwersji.
Sukces SEO a zachowanie
Analizy i zrozumienia zachowania użytkowników jest istotnym czynnikiem pomiaru sukcesu SEO. Kontrola przepływu ruchu wzbogaci nas w informację na temat tego, które strony są najczęściej odwiedzane, a to pozwoli nam na poprawę obsługi i interakcji oraz nawigację w witrynie. Warto też zbadać czy nasz ruch organiczny trafią na tę strony, które są związane z docelową kampanią.
Google Analitics>Zachowanie>Przepływ zachowań
[alert-warning]Ruch na stronach o nieznanej nam tematycę i wysokim wskaźnikiem odrzuceń powinien zapalić u nas czerwoną lampkę.[/alert-warning]
Sukces SEO a zapytania użytkownika( search queries )
Po tym jak Google ograniczyło (a wręcz zablokowało) możliwość sprawdzenia zapytań użytkownika( po jakich nasza strona zostaje odnaleziona), marketingowcy stanęli przez nie lada wyzwaniem. Jak w przykładzie poniżej, większość interesujących nas danych zostało ukryte pod słowem (not provided).
Google Analitics>Pozyskiwanie>Kanały
Niestety nie ma na to żadnego haka a jedynym sposobem na dodarcie do takich danych stały się rozwiązania alternatywne. Zapytania Search Console (starego GWT) daje nam wyobrażenie o frazach, na jakie rankujemy w wynikach Google. Korzystając z tej aplikacji uzyskamy informację na temat pozycja słów kluczowych oraz CTR(click trough rate) które są bardzo cennymi metrykami.
Niestety nie uzyskamy, aż tak dokładnych danych w porównaniu z Google Analytics. W dodatku w Search Console mamy do czynienienia z 3-4 dniowym opóźnieniem.
Search Console>Ruch związany z wyszukiwaniem>Analityka wyszukiwania
Zapytania wskazują nam również listę podstron, które są wskazywane przez frazy, co rzeczywiście ułatwia nam zrozumienie, która z naszych stron jest najpopularniejsza. Aplikację te można połączyć bezpośrednio z Analiticsem.
[alert-warning]Możemy tu sprawdzić jakich słów użył odwiedzający by trafić na naszą stronę. Sukces SEO oznaczy jak największą liczbę wejść z frazy na którą się pozycjonujemy.[/alert-warning]
Sukces SEO a linki zwrotne ( backlinks ).
Linki zwrotne są jednym z najważniejszych czynników SEO a zdobywania ich o jak najlepszej jakości pomoga w uzyskaniu wyższych pozycji w SERP (lista wyników wyszukiwań). Jednym z najlepszych narzędzi, które, na co dzień używam jest Ahrefs.
Oczywiście istnieją inne narzędzia tj. Majestic SEO, Moz RST itd. Jednakże Ahrefs umożliwia darmowe przeprowadzenie kilku analiz dziennie, co na potrzeby przykładu w zupełności wystarczy. Oczywiście branża SEO blokuję linki przed wścibskimi oczami blokując roboty takich programów. Jeżeli jednak zlecamy pozycjonowanie metodami White Hat to transparentność powinna zostać zachowana a naszym oczom powinien się ukazać pełen profil linków.
Niektóre z kluczowych czynników, które należy uwzględnić przy analizie:
- Referring Domain Count (liczba domen linkujących)
- Backlink Count (liczba linków zwrotnych)
- Backlink Type (rodzaj linku)
- Anchor Text Distribution (rozkład anchorów)
Referring Domain wskazuję liczbę domen linkujących do twojego serwisu. Im wyższa liczba, tym bardziej popularna jest twoja witryna. Zapamiętaj jednak, że zwiększenie samej ilość linków czyli Backlinks niekoniecznie wiązać się będzie ze zwiększeniem twojej widoczności w SERPach.
Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest jakość samych domen linkujących do naszej strony. Głównymi wskaźnikami jest tu DR (domain rank) oraz UR (url rating). Oba wskaźniki wyliczane są dzięki odpowiednim i skomplikowanym algorytmom, które wykorzystuję aplikacja Ahrefs. Oczywiści im wyższy DR i UR tym jakoś witryny jest lepsza.
Ahrefs>Site Explorer>INBOUND LINKS>Referring Domains
Ahrefs sprawia, że bardzo łatwy staję się dla użytkownika analiza tych wskaźników. Link do naszej witryny możemy posegregować i łatwo sprawdzić, jakie domeny wpływają na naszą stronę najbardziej. W dodatku od niedawna przy linku ukazuję się opis, z jakiej części witryny pochodzi sam link. Jest to Backlink Type czyli rodzaj linku.
Sukces SEO a rozkład anchorów
Ahrefs> Site Explorer> INBOUND LINKS> Anchors
Ten raport pomoże Ci zidentyfikować, w jaki sposób kształtują się anchory „odnośniki do domeny”. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważny wskaźnik.
[alert-warning]Ich sztuczny i niezdywersyfikowany rozkład może doprowadzić do zbanowania naszej domeny przez Google.*[/alert-warning]
* Zbytnie uogólnienie. „Prowadzi do nałożenia kary ręcznej lub odsunięcie w wynikach wyszukania.” – mówi autor bloga seo Paweł Gontarek.
Masz pytania lub wątpliwości? Czegoś zabrakło w zestawieniu? A może masz inny punkt widzenia? W takim razie zapraszam do dyskusji w komentarzach!
Prawdopodobnie znalazłeś ten artykuł wpisując do wyszukiwarki:
– sukces seo
– jak mierzyć skuces seo
– skuteczność seo
– działania seo
Ojojoj chyba trochę sie zagalopowałeś…
ROI to sprzedaż – wynik organiczny ne jest miarą sukcesu w SEO (na pewno nie dla klienta). Można być pierwszym na wiele fraz a nie mieć sprzedaży.
Sztuczny i niezdewersyfikowany rozkłąd linków nie prowadzi do bana … prowadzi do nałożenia kary ręcznej lub odsunięcie w wynikach wyszukania.
Dane w GSC (Google Search Console) są uśrednione a dodatkowo obejmują wyniki organiczne i grafikę – więc w zasadzie nie powinno się mierzyć cokolwiek ich miarą ale już CTR daje porządną miarę o zainteresownaiu daną frazą…
Patrząc na cytat „Jak coś można zmierzyć, można to poprawić” proponuję najpierw poprawić artykuł a potem mierzyć ROI 😛
Ale to moje ZGredowate zdanie – mozesz się z Nim nei zgadzać 😛
Bardzo dziękuję za konstruktywny komentarz. Oby takich więcej. Pierwsze zdanie to tylko wstęp więc nie czepiałbym się tego aż tak bardzo.
Spoko 🙂 Wstęp jeszcze ujdzie ale im dalej tym gorzej 😛
Dla mnie sukces seo to przede wszystkim jak najwyższy wynik wyszukiwania.