Moim dzisiejszym tematem jest jakże popularna w dzisiejszych czasach moda na Infografikę. Wiele się o tym mówi, a sam proces tworzenia takich kompozycji jest według mnie stricte związany z Windowsowską grafiką typu flat.
Jest to kolejna próba przedstawiania nieprzyswajalnych zbiorczych danych statystycznych za pomocą ciekawej grafiki i widowiskowej kompozycji. Projekty te często wykorzystuje się przy tworzeniu ciekawych prezentacji czy w artykułach prasowych mających na celu zobrazowanie pewnych informacji. Dla mnie, współczesnego człowieka, podoba się taki trend, a moje oko przyzwyczajone jest tylko do tego, co przyjemne i chwytliwe (czyt. „catchy”).
Sam nie miałem jeszcze okazji stworzyć żadnej infografiki, jednakże rodzi mi się w głowie już pewien pomysł na coś interesującego. Jako dygresję mogę dodać, że jak to bywa ze sztuką tworzenia, pewne informację mogą ulec skutecznej manipulacji, a co za tym idzie, pewne dane mogą być przedstawione nieobiektywnie lub na rzecz danego autora. Sam wykres czy statystyki też mogą być źle przedstawione. Tu umieszczam bardzo ciekawego gifa na temat tworzenia tabel:
Starsze pokolenie traktuje infografikę jako typowy przykład wtórnej analfabetyzacji społeczeństwa. Mówią o tym, że młodzi ludzie odchodzą od tekstu pisanego, a to co chcą oglądać, ma być duże, łatwe i przyjemne.
Jest w tym bardzo dużo prawdy, jednakże czy nie milej ogląda się ładne animacje niż szare słupki i ogromne tabele?
Na zakończenie podsyłam wam link do darmowego generatora infografiki. Na stronie znajdziecie kilka darmowych szablonów i opcjonalnie szablony premium. Jest to dość amatorskie rozwiązanie. Wszystkich szerzej zainteresowanych kieruje do programów graficznych typu Ilustrator czy PS6.
Pozdrawiam i życzę miłego czwartku.